Wydawnictwo ABW stosuje zasady etyki publikacyjnej i rzetelności naukowej mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom oraz zapewnia poufność i bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych.
Artykuły są oceniane wyłącznie pod względem merytorycznym. Obywatelstwo, narodowość, rasa, płeć, wyznanie czy przekonania polityczne autorów nie wpływają na ich ocenę.
Zasady obowiązujące autorów
- Autorzy przesyłają tylko materiały oryginalne, wcześniej niepublikowane i niezgłoszone do publikacji w innych czasopismach, wydawnictwach lub środkach przekazu elektronicznego (np. w serwisach internetowych).
- Autorzy mają możliwość wycofania artykułu w terminie do 2 dni roboczych po uzyskaniu informacji o jego zakwalifikowaniu do opublikowania.
- Autorzy ponoszą pełną odpowiedzialność za publikowane treści, o ile nie określono tego inaczej (np. że są odpowiedzialni tylko za określoną część publikacji dotyczącą wyłącznie zakresu ich specjalności).
- Każdy z autorów powinien wcześniej ujawnić potencjalne konflikty interesów.
- Zjawiska ghostwriting (pominięcie w wykazie autorstwa osób, które tworzyły publikację) i guest authorship (przypisanie autorstwa osobom, które nie uczestniczyły w tworzeniu dzieła) oraz zjawisko plagiatu są niedopuszczalne i skutkują odrzuceniem tekstu.
- W przypadku nieprzestrzegania przez autora zasad etyki publikacyjnej i naukowej wydawnictwo ABW zastrzega sobie możliwość odrzucenia tekstu.
Zasady obowiązujące recenzentów
- Recenzenci nie mogą podejmować się oceny publikacji, jeśli wykracza ona poza zakres ich naukowego doświadczenia i kompetencji.
- Recenzje powinny być skrupulatne, obiektywne i uzasadnione.
- Recenzje powinny być wykonane w wyznaczonym terminie.
- Recenzenci powinni zachowywać swoje opinie w poufności do chwili ukazania się recenzowanych artykułów.
- Recenzenci nie mogą bez zgody autora wykorzystywać danych lub koncepcji zawartych w recenzowanych artykułach.
Zasady obowiązujące wydawnictwo ABW
Wydawnictwo ABW:
- Zapewnia rzetelny i profesjonalny proces wydawniczy, w tym proces redakcyjny.
- Nie ujawnia osobom nieupoważnionym informacji na temat materiałów zgłaszanych do wydania. Do osób upoważnionych należą: autorzy, recenzenci, redaktorzy oraz osoby biorące udział w procesie wydawniczym.
- Zapewnia dobór recenzentów i nadzór nad procesem recenzowania.
- Zapobiega konfliktom interesów, które mogą wystąpić z powodu powiązań (rodzinnych, towarzyskich, zawodowych) między autorem a recenzentem.
- Weryfikuje teksty z wykorzystaniem programu antyplagiatowego - plagiat.pl.
- Ujawnia i dokumentuje wszelkie przypadki wykrycia nadużyć w praktykach publikacyjnych, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów (instytucji zatrudniających autorów, towarzystw naukowych, stowarzyszeń edytorów naukowych itp.).
- Ustosunkowuje się pisemnie do skarg, zażaleń i odwołań.
- Zapewnia, że zmiany dokonane na etapie prac redakcyjnych nie naruszają zasadniczej myśli autorów.
- Podejmując decyzję o publikacji, kieruje się wyłącznie ocenami recenzentów oraz opiniami redaktorów. Decyzja zależy od oceny artykułu, a także od jego ścisłego związku z celem i zakresem tematycznym czasopisma. Na decyzję o publikacji wpływa także ocena ryzyka w zakresie naruszenia praw autorskich.
- Wydawnictwo dopuszcza możliwość opublikowania opracowań naukowych autorstwa redaktora naczelnego czasopisma oraz członków rady naukowej. Zachowując wszelkie zasady etyki publikacyjnej, materiały te podlegają etapom wydawniczym bez udziału wskazanych osób, w tym wyznaczenia recenzentów i redaktora prowadzącego. Decyzje w powyższej sprawie podejmują przedstawiciele władz Wydawnictwa.