Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Zatrzymanie agentów obrotu dziełami sztuki

ABW zatrzymała mężczyznę i kobietę - uczestników oszustwa na wielką skalę w branży obrotu dziełami sztuki. Mężczyznę zatrzymano 9 września w Białymstoku, kobieta wpadła tego samego dnia na gdańskim lotnisku, gdzie zatrzymali ją funkcjonariusze Straży Granicznej.

Podejrzani pełnili funkcje agentów-koordynatorów w przedsięwzięciu polegającym na inwestycji w dzieła sztuki. Działając w ramach tzw. „art inwestycji”, pod pozorem obrotu i udziału w dziełach sztuki, agenci przyjmowali od podmiotów i osób fizycznych środki pieniężne na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem 15 lub 18%. Jak wykazało śledztwo wiele z tak inwestowanych pieniędzy nigdy nie miało zabezpieczenia w realnych artefaktach.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty współudziału w oszustwie na dużą skalę. W stosunku do obojga sąd zastosował areszt warunkowy do czasu wpłacenia poręczenia w kwocie 3 mln zł. Kobieta wpłaciła kwotę poręczenia i opuściła areszt.

Funkcjonariusze ABW w trakcie przeprowadzonych czynności przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto na mieniu podejrzanych dokonano zabezpieczenia majątkowego. Prokurator zajął 21 nieruchomości o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych, ruchomości o łącznej wartości ponad 2 milionów 700 tysięcy złotych i luksusowy samochód o wartości 400 tysięcy złotych. Dotychczas w toku śledztwa zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 22 milionów 700 tysięcy złotych.

Za popełnienie zarzuconych czynów podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15 oraz kara grzywny do 10 milionów złotych.

Zatrzymania są efektem śledztwa dotyczącego dwóch osób prowadzących w Szwecji galerię sztuki. Ich działalność opierała się jednak na oszukiwaniu klientów oraz niekorzystnym rozporządzaniu ich mieniem. Oboje są podejrzani o prowadzenie działalności parabankowej oraz pranie brudnych pieniędzy pochodzących z tego procederu. Obydwie osoby prowadzące działalność są poszukiwane listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz Czerwoną Notą Interpolu.

Postępowanie prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Opcje strony

do góry