Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Obrót fikcyjnymi fakturami VAT

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT. Jest to już 26. osoba z zarzutami w tym śledztwie.

Do zatrzymania doszło 16 listopada 2022 r. w Warszawie. Mężczyzna podejrzewany jest o to, że brał udział i pośredniczył w nielegalnym procederze wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT przez podmioty gospodarcze, z którymi związany był inny podejrzany w tej sprawie. Zatrzymany nawiązywał współpracę z osobami reprezentującymi firmy zainteresowane pozyskaniem nierzetelnych faktur, a następnie zlecał innemu podejrzanemu wystawienie faktur VAT dokumentujących wykonanie usług, których w rzeczywistości nigdy nie wykonano. Docelowo potwierdzenia fikcyjnych transakcji były dostarczane do końcowych odbiorców i służyły tym podmiotom do nieuprawnionego obniżania należnego podatku VAT.

W przestępczy proceder zaangażowanych było co najmniej 60 podmiotów gospodarczych. Grupa przestępcza stworzyła szereg spółek, których celem był obrót nierzetelnymi fakturami VAT, a stworzenie łańcucha transakcji miało na celu utrudnienie wykrycia nielegalnej działalności.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania faktur, poświadczenia nieprawdy oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Wobec mężczyzny zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy ABW w Opolu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu. Sprawa jest rozwojowa.
 

Opcje strony

do góry