Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Akt oskarżenia wobec podejrzanych o wyłudzenie VAT

Aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuraturę wobec 10 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani poprzez fikcyjne transakcje doprowadzili do uszczuplenia należności budżetowych z tytułu podatku VAT. Straty, które w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, wyniosły ponad 522 mln złotych.

Sprawcy posługiwali się fikcyjnymi (pustymi) fakturami na zakup paliw od dostawców krajowych oraz fikcyjnymi fakturami na sprzedaż paliw w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych na rzecz podmiotu czeskiego, podczas gdy paliwa pochodziły wyłącznie z nabyć wewnątrzwspólnotowych i w całości podlegały dystrybucji na rzecz odbiorców krajowych. Przestępczy proceder był realizowany poprzez zarejestrowanych podatników, którzy dokonywali zapłaty akcyzy oraz opłaty paliwowej. Sprowadzone paliwo było następnie sprzedawane podmiotom krajowym, które dokonywały płatności na wskazane rachunki bankowe. Jednocześnie, w celu uniknięcia konieczności odprowadzenia do urzędu skarbowego należnego podatku VAT, spółki równoważyły go poprzez fikcyjne zakupy paliwa dokonywane na terenie RP. Ustalono, że nadzór nad spółkami był realizowany poprzez podstawionych prezesów spółek – tzw. słupy.

W toku śledztwa zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 27 mln złotych. Kwota uszczupleń należności publicznych z tytułu niepłacenia podatku VAT oraz wyłudzenia tego podatku wyniosła ponad 522 mln złotych. Osobom kierującym procederem, jak również tzw. słupom, postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy w obrocie paliwami, a także zarzuty karno-skarbowe. Podejrzani działali na terenie Wielkopolski.

Śledztwo prowadzone było przez Delegaturę ABW w Poznaniu pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Opcje strony

do góry