Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Wyrok za przygotowanie zamachu

Na pięć i pół roku pozbawienia wolności oraz karę grzywny za przygotowanie zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych został skazany Marcin K., przeciw któremu śledztwo prowadziła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Marcin K. należał do ekstremistycznej grupy prezentującej skrajnie prawicowe poglądy. Funkcjonowała ona na terytorium Polski do 10 listopada 2019 r. Swoje plany wzorowała na zamachach terrorystycznych dokonywanych przez skrajnie prawicowych ekstremistów, m.in. przez Andersa Breivika w 2011 r. w Norwegii oraz Brentona Tarranta w 2019 r. w Nowej Zelandii. Oskarżony zamierzał przeprowadzić w Polsce podobne ataki z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Ich celem miały być miejsca i osoby należące do społeczności islamskiej zamieszkujące terytorium RP.

Śledztwo prowadzone było w sprawie działań zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób bądź mieniu w wielkich rozmiarach. W trakcie przeprowadzonych czynności funkcjonariusze ABW zgromadzili informacje o działalności ekstremistycznej grupy. Ujawniono i zabezpieczono szereg substancji chemicznych, m.in. prekursory materiałów wybuchowych oraz prekursory narkotykowe. Zabezpieczono też cztery sztuki broni palnej i amunicję, a także liczne elementy służące do produkcji broni palnej oraz narzędzia do jej wytwarzania.

19 października 2021 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok, który uprawomocnił się 30 listopada 2021 r. Marcin K. został skazany na karę łączną 5 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności oraz karę grzywny w wysokości 1500 zł. Wyrok skazujący obejmował m.in. przygotowanie do zamachu terrorystycznego oraz wyrób i posiadanie broni palnej i amunicji.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było przez Wydział Zamiejscowy w Szczecinie Delegatury ABW w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Krajowej Wydział Zamiejscowy w Szczecinie.

 

Opcje strony

do góry