Aktualnie znajdujesz się na:

Informacje

Akt oskarżenia przeciwko osobom podejrzanym o propagowanie nazistowskiego ustroju państwa

23 czerwca 2021 r. do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko 8 osobom podejrzanym o propagowanie nazistowskiego ustroju państwa. Kończy on dochodzenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które rozpoczęło się w 2020 r.

Na początku 2020 r., jeden z podejrzanych usiłował przesłać z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej za granicę znaczną ilość przedmiotów zawierających treści propagujące ustrój faszystowski. Funkcjonariusze ABW przeszukali miejsce zamieszkania, zameldowania oraz magazyn należący do mężczyzny. Dodatkowo ustalono, że podejrzany pozostaje w kontakcie z osobami, które również zajmują się produkcją oraz dystrybucją przedmiotów o tematyce nazistowskiej. Funkcjonariusze ABW dokonali przeszukań również u każdej z tych osób i zabezpieczyli ponad 20 tys. przedmiotów, m.in.: emblematów, medali, tablic, naszywek, odlewów, statuetek, hełmów, flag oraz klamer. Przedmioty te przedstawiały symbole związane z III Rzeszą Niemiecką. Były to przede wszystkim swastyki, jak również treści przedstawiające i gloryfikujące postać Adolfa Hitlera. Funkcjonariusze ABW zabezpieczyli także przedmioty służące do wykonywania odlewów i statuetek oraz matryce przeznaczone do produkcji emblematów.

23 czerwca prokuratura przekazała do Sądu Rejonowego w Kielcach akt oskarżenia w sprawie przeciwko Michałowi B., Bogdanowi S., Jackowi P., Jackowi R., Waldemarowi T., Ryszardowi P., Maciejowi K. oraz Arturowi K., oskarżonym o przestępstwa polegające na posiadaniu oraz produkowaniu w celu rozpowszechniania przedmiotów zawierających treści propagujące nazistowski ustrój państwa.

Dochodzenie w sprawie prowadził Wydział Zamiejscowy w Radomiu Delegatury ABW w Lublinie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kielce - Wschód w Kielcach.

Opcje strony

do góry